www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Ako pripraviť dom či byt na inštaláciu klimatizácie?

Ako pripraviť dom či byt na inštaláciu klimatizácie?
(zdroj: komerčný článok)

Predpríprava na klimatizáciu vám môže mnohé uľahčiť

Inštalácia klimatizácie nepredstavuje len samotné pripevnenie bielej skrinky na stenu, ako si mnohí myslia. Vnútornú i vonkajšiu jednotku je veľmi dôležité správne umiestniť, následne aj prepojiť komunikačným káblom a dvomi medenými trubkami, ktoré je potrebné naplniť chladiacou látkou.

Čakajú vás aj stavebné úpravy, pokiaľ chcete potrubie aj káble schovať do steny. Ak sa uspokojíte s lištami, tak či tak budete musieť navŕtať konzoly, ktoré budú držať jednotku. Pozrite sa, čo všetko vás čaká v rámci prípravy vašej domácnosti na inštaláciu klimatizácie.

Najlepší scenár je novostavba alebo rozsiahla rekonštrukcia

Vhodné je, ak o klíme uvažujete už pri projektovaní vášho domu alebo bytu. Medzi ideálne scenáre patria aj rozsiahle rekonštrukcie. Aj v takých prípadoch môžete spojiť predprípravu na klimatizáciu s ďalšími stavebnými úpravami.

Vnútornú a vonkajšiu jednotku prepájajú dve ohybné medené potrubia, v ktorých prúdi chladiace médium. Sú obalené vrstvou tepelnej izolácie a ich celkový priemer môže byť približne tri centimetre. Súbežne s medenými rúrkami je vedený aj komunikačný kábel a plastová rúrka, ktorá slúži na odvod kondenzátu.

Všetky tieto časti klimatizačného systému je v ideálnom prípade vhodné schovať do drážky, ktorú montéri vysekajú v stene. Ta musí byť dostatočne široká a hlboká. V prípade, že do muriva nemôžete alebo nechcete sekať, je možné použiť plastovú lištu. V každom z prípadov je vonkajšiu i vnútornú jednotku ideálne umiestniť na rovnakú stenu, každú z jednej strany. Optimálna vzdialenosť medzi oboma jednotkami je tri až päť metrov.

Predpríprava na klímu v štádiu stavby domu alebo rekonštrukcii spočíva aj v umiestnení podomietkovej plastovej krabice, v ktorej budú neskôr uložené potrubia a kabeláž. Pri dokončovacích prácach sa na ňu nanesie omietka, takže je všetko pekne schované.

Zároveň je dôležité zabezpečiť odvod kondenzátu, ktorý môže byť zvedený cez sifón do odpadového potrubia. Aj v tomto prípade je možné podomietkové riešenie.

TIP od ZSE

Odborná montáž klimatizácie je dôležitá aj kvôli konzultácii s elektrikárom

Odborná montáž je dôležitá aj kvôli elektroinštalácii, ktorú je potrebné zabezpečiť. Klimatizáciu sa vždy snažte umiestniť v blízkosti elektrickej zásuvky. V prípade, že to nie je možné a potrebujete napájací kábel predĺžiť, použite kábel CYSY určený na pohyblivé prívody.

Na prepojenie jednotiek pod omietkou alebo do plastovej lišty sú vo väčšine prípadov používané štandardné silové káble typu CYKY alebo NYM. Prierez vodičov a vhodné istenie býva špecifikované výrobcom a treba ho dodržiavať.

Väčšina klimatizácií má elektrický príkon približne 1 500 W. V takom prípade postačí kábel 3 x 1,5 mm2 a 10 ampérový istič. Pre klimatizácie s vyšším príkonom použite kábel 3 x 2,5 mm2 a 16 ampérový istič. Multisplity môžu vyžadovať káble s ešte hrubším prierezom a dokonca trojfázové napájanie. V rámci predprípravy na klímu technici poradia tú najlepšiu možnosť.

Vhodné je použiť ističe s charakteristikou C, ktoré majú na rozdiel od bežných ističov dlhší reakčný čas. To znamená, že ich neovplyvní zvýšenie prúdu pri rozbehu kompresora v klimatizácii a vyhnete sa vďaka nim výpadkom chodu klimatizácie.

Ideálne zapojenie klimatizácie do elektrickej siete je oddelením vodiča cez rozvádzač tak, že napojíte kábel napevno cez samostatný elektrický okruh a istič. Zapojenie do zásuvky je vhodné len v prípade, ak má klimatizácia do domu nízky príkon a sieť má dostatočný výkon.

Ani dodatočná inštalácii klímy nie je problém

Ak si chcete dať nainštalovať klimatizáciu do domácnosti a nemáte v pláne žiadnu rekonštrukciu, nepredstavuje to zásadný problém. Montáž klímy síce vyžaduje určité stavebné úpravy, no nie je to nič, čo by ste nezvládli. Ak si navyše vyberiete spoľahlivých odborníkov, akí sú v ZSE, nepredstavuje dodatočná inštalácia klimatizácie žiadne zbytočné starosti.

Montáž klasického monosplitu, to znamená jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky, trvá približne štyri až šesť hodín. Ak ste sa rozhodli pre multisplit s viacerými vnútornými jednotkami, inštalácia zaberie približne osem až desať hodín. Všetko však závisí od konkrétneho typu inštalácie. Spoľahlivá profesionálna firma zároveň zanechá váš byt po montáži klimatizácie v takom stave, v akom bol pred ňou.

Ak vás v blízkej dobe inštalácie klimatizácie čaká, pozrite si video od ZSE. Dozviete sa, ako celý proces inštalácie prebieha a na čo všetko by ste sa mali pripraviť.

Inštalácia klimatizácie si vyžaduje aj menšie stavebné práce. Technici budú musieť urobiť jeden päť centimetrový prieraz cez obvodovú stenu budovy, čo je hlučná a prašná práca. Montážni pracovníci zo ZSE používajú priemyselný vysávač, takže sa prachu nemusíte obávať. Na hluk však vopred upozornite susedov. Nábytok môžete ochrániť maliarskou fóliou. Zároveň vytvorte v miestnosti miesto pre náradie, inštalačný materiál a samotných montážnych pracovníkov.

Všetko potrebné na montáž si ZSE prinesie k vám domov. Ak si klimatizáciu zakúpite v ZSE, máte dovoz, montáž, obhliadku a poradenstvo o umiestnení klimatizácie v cene. Vy sa nemusíte o nič starať. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a dobrou náladou. Myslite na to, že za približne štyri hodiny už budete môcť chladiť vašu domácnosť.

Stavebné povolenie na inštaláciu klímy nie je potrebné

Stavebný zákon považuje klimatizáciu za technické zariadenie. Rovnako ako satelit, exteriérový sušič bielizne alebo markíza. Montáž klimatizácie v bytovom dome preto nevyžaduje žiadne stavebné povolenia. Mala by však byť schválená nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytového domu a prípadne aj ohlásená stavebnému úradu.

Ak by ste vonkajšiu klimatizačnú jednotku len položili na balkón, nemusíte nič ohlasovať. Vo väčšine prípadov sa však tieto jednotky kotvia do obvodového plášťa bytového domu. Preto sú potrebné stavebné úpravy, ktorými sa mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu. Z toho dôvodu je potrebný súhlas väčšiny vlastníkov bytov.

„Ak plánujete montovať vonkajšiu jednotku na fasádu a bytový dom je zateplený, určite kontaktujte správcu a realizačnú firmu kvôli záruke fasády. Ak bytový dom nie je zateplený, počítajte s touto možnosťou do budúcnosti a vonkajšiu jednotku umiestnite na dlhšiu konzolu. Tak, aby sa medzi jednotku a fasádu vošla v budúcnosti izolácia,“ odporúča odborník zo ZSE.

Ak si chcete nainštalovať klimatizáciu do bytu, ktorý nemáte v osobnom vlastníctve, budete potrebovať písomné povolenie majiteľa bytovej jednotky. Nepodceňte tento fakt, pretože v opačnom prípade môže majiteľ požadovať za nepovolenú montáž zariadenia finančnú kompenzáciu alebo uvedenie bytu do pôvodného stavu.

Komerčný článok