www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Čo si všímať pri stolici u novorodenca

U novorodencov a bábätiek sú vonkajšie prejavy a ich sledovanie nadmieru dôležité, vzhľadom k tomu, že prípadný zdravotný či iný problém vedia prejavovať len plačom. Ak ide o zdravie novorodenca a správnu funkciu jeho zažívacieho ústrojenstva, veľa nám môže napovedať okrem iných zdravotných príznakov, aj jeho stolica. Aká stolica u novorodenca či bábätka je správna a naopak, ktorá môže naznačovať problém? Aj na tieto otázky sme hľadali odpovede.

Čo si všmínať pri stolici u novorodenca
Čo si všímať pri stolici u novorodenca (Foto: zdroj unsplash.com)

Kontrola je dôležitá

Každá matka novorodenca prichádza do kontaktu so stolicou dieťaťa denne. Niektorá matka viac, iná menej, to sa dieťa od dieťaťa môže meniť a nexistuje na to presný údaj. Už od samotného narodenia, kedy matku novorodenca zaučuje personál nemocnice do jej rodičovských povinností, až po starostlivosť mimo nemocnice.

Ako u každej činnosti, kontrola je nevyhnutná, toto platí o to viac ak sa jedná o zdravie bábätka a jeho prevenciu. Pri starostlivosti o dieťa sa jedná o to dôležitejšiu činnosť, aj keď sa môže zdať, že kontrola stolice nie je nutná, opak je však pravdou. Malé bábätká nevedia dať problém najavo inak ako plačom, preto je o to viac dôležité sledovať vonkajšie prejavy. Tu sa môže jednať práve o stolicu, jej farbu a konzistenciu, či je to napríklad riedka stolica u bábätka alebo naopak. Odporúčame vždy ju sledovať pri prebaľovaní dieťaťa.

Farba stolice sa môže meniť

Po narodení dieťaťa má stolica v prvých dňoch tmavú až čiernu farbu, popisovaná je aj ako tmavozeleno-sivo-čierne sfarbená. Jedná sa o zmes, ktorá sa nazýva „smolka“ (mekónium), ide o prvý obsah z črievok novorodenca. Táto zmes obsahuje vylučované zvyšky plodovej vody, minerálne látky, bunkovú drvinu (odlúpené bunky tráviacej sústavy), kožu, žlčové farbivá a tekutinu, ktorá sa nachádza v čreve.

V nasledujúcich dňoch, asi od štvrtého dňa, sa v dôsledku zvýšeného príjmu materského mlieka konzistencia aj farba stolice mení. Jej konzistencia je veľmi riedka, má prevažne svetložltú až zlatožltú farbu, ktorá sa na vzduchu rýchlo mení na zelenú. Stolica sa často opakuje viackrát denne, to je odlišné u každého dieťaťa, neexistuje na to konkrétny údaj.

Čo môže prezradiť stolica

Stolica nám môže napovedať tráviace ťažkosti, črevný alebo celkový problém u bábätka. Dôležité je sledovať zmenu farby, konzistencie, ale v neposlednom rade aj zmenu zápachu. Na zreteli je potrebné mať aj prípadnú prítomnosť krvi. Tá môže byť pri krvácavej chorobe prvým príznakom. Riedka stolica u bábätka alebo zelená stolica u novorodenca môžu byť náznakom zdravotných ťažkostí, ktoré netreba brať na ľahkú váhu.

Text: PR