Počuli ste o Montessori metóde? V čom je prínosná?
Metóda Montessori má rozvíjať potenciál dieťaťa, pričom sa sústredí na jednotlivca a nie na rozvíjanie celého kolektívu. Metóda sa týka hlavne detí v predškolskom veku. Montessori škôlka Trenčín využíva túto metódu dlhodobo a s dobrými výsledkami a zároveň tak, by rozvíjala schopnosti detí, ktoré využijú aj v praktickom živote.
Pedagogika Montessori
Prioritou Montessori je rozvíjať dieťa individuálne s ohľadom na jeho schopnosti a potenciál. Aj keď dieťa nie je samostatné ako dospelý človek, má vlastný rozum a potreby. Táto metóda skĺbila rozvíjanie intelektuálnych schopností s pohybovou aktivitou. Treba ale dieťa pozorovať, zistiť k čomu prirodzene inklinuje a rozvíjať ho v tomto smere.
Dieťa sa tak môže venovať veciam, na ktoré má určitý talent, a ktoré ho bavia. Je vysoká pravdepodobnosť, že bude v týchto veciach úspešné a získa tak zdravé sebavedomie, vďaka čomu sa môže rozvíjať aj v ďalších oblastiach.
Montessori škôlka v Trenčíne a iné zariadenia tohto typu poskytujú deťom v predškolskom veku prostredie, ktoré podporuje jeho talent, pomáha mu prirodzene sa učiť sústredenosti aj sebadisciplíny. Metóda je pomenovaná po Márií Montessori, pričom ide o jej celoživotné dielo. Systém je výsledkom snahy rozvíjať schopnosti detí pomocou spontánnych činností a aktivít.
Piliere Montessori metódy
Systém Montessori sa opiera o niekoľko základných pilierov. Ide predovšetkým o tieto zásady:
- Deti treba povzbudiť, aby získali istotu a sebavedomie
- Deti sa najviac naučia z prostredia, ktoré je okolo nich
- Dieťa pozorne počúvajte a odpovedajte na jeho otázky
- Agresivita voči dieťaťu vzbudzuje agresivitu aj v ňom samotnom
- Zosmiešňovanie detí má za následok jeho utiahnutosť
- Podpora a pomoc prinášajú istotu a sebavedomie
- Rešpektujte chyby detí a nekritizujte ich, pomôžte im chyby napraviť a poučiť sa z nich
Text:PR